Algorytm Ady,  Ciekawa książka

Historia kobiety i jej wynalazku

Córka pisarza, która stała się naukowcem

James Essinger, w najnowszej publikacji “Algorytm Ady. Niezwykła biografia Ady Lovelace” przybliża nam postać córki Lorda Byrona (https://www.taniaksiazka.pl/algorytm-ady-james-essinger-p-1324626.html). Według autora to właśnie jej odkrycie sprzed ponad dwustu lat sprawiło, że era komputerów mogła się rozpocząć w naszych życiach jeszcze za jej czasów. Problem polegał na tym, że naukowcy, współcześni bohaterce, nie rozumieli jej badań i nie potrafili ani wdrożyć ich w życie, ani zrozumieć konsekwencji, które płynęły ze stworzenia maszyny, nad którą pracowała. Opowieść, przyjmująca ramy biografii, nie omija tez jej słynnego ojca, który czuje się oburzony jej zachowaniem. Z jednej strony rozpiera go duma, że jego pociecha kształci się i rozwija swoje zainteresowania (mimo powszechnego wtedy braku dostępu kobiet do edukacji), z drugiej jej przekonany, że stara się na siłę coś udowodnić, przez co popada w pracę, która się nie kończy, która zjada własny ogon. Niezrażona słowami ojca Ada postanawia pracować dalej. By móc pozwolić sobie na dostępność materiałów i środków łączy swoje siły z Charlesem Babbage, mężczyzną, któremu faktycznie, po dziś dzień, przypisuje się wynalezienie komputera. Prawda, jak się okazuje, na długo leżała przemilczana i zamknięta w meandrach historii.

Złośliwi tamtych czasów zgodnym chórem stwierdzali, że zasady naukowe, opisane w opracowaniu pierwszego modelu komputera były stanowczo za trudne do pojęcia dla kobiety. Nic bardziej mylnego, okazuje się bowiem, że zasługi Babbage nie do końca powinniśmy zapisywać tylko i wyłącznie jego pracy.

Szeroko pojęta inspiracja


Autor opisuje dziesięć lat z życia Ady, skupiając się głównie na czasie, w którym rozwijała swoje zainteresowanie. Od razu da się zauważyć, że pisarz stoi po stronie kobiety i pragnie za wszelką cenę wydobyć ją z cienia kolegi po fachu. Chce, by Lovelace była doceniona jako prekursorka w ważnych gałęziach badawczych matematyki i informatyki. Essinger, na dowód swojej tezy, cytuje szereg listów Ady, zarówno do współpracownika jak i innych badaczy – z prośbą o pomoc lub poradę w rozwikłaniu nurtującego ją zagadnienia.

Pierwsza na świecie próba algorytmu, który wymyśla Lovelace, to rodzaj protoprogramu, który nie do końca był kontrowersyjny, trafił jednak na mało podatny grunt naukowców. Ada zostaje za swój pomysł zwolniona i nazwana szarlatanem, nieukiem, który nie tylko nie ma prawa podejmować pracy akademickiej, ale nie powinna też tłumaczyć zapisków (bohaterka tłumaczyła dziennik innego matematyka na angielski i dołączyła do niego swoje notatki). Jedno jest pewne, po lekturze książki będziemy pewni, że nie możemy nazywać Ady Lovelace wyłącznie inspiracją.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com